Zbliżające się wielkimi krokami wakacje oraz kapryśna pogoda kuszą, żeby rozkoszować się ciepłem zagranicznych plaż. O ile brak funduszy nie jest przeszkodą, to samotni rodzice napotykają dość często na problem braku porozumienia z drugim rodzicem w kwestii wyjazdy lub paszportu dla małoletniego dziecka. Obowiązujące przepisy prawa wymagają, aby wniosek o paszport dla osoby niepełnoletniej, składali osobiście i wspólnie rodzice w obecności dziecka w urzędzie paszportowym.
Jeśli nie jest to możliwe, z uwagi na fakt, że jeden rodzic odmawia swojej zgody, prawo przewiduje procedurę wnioskowania o paszport za zgodą sądu rodzinnego wyłącznie przez jednego rodzica w obecności dziecka.
Dopełnienie formalności wymaga, aby rodzic zwrócił się do sądu z pisemnym WNIOSKIEM o podjęcie decyzji w ważnych sprawach rodziny do właściwego Sądu Rejonowego ( Wydział Rodzinny i Nieletnich) z uwzględnieniem następujących kwestii:
· rodzic jest WNIOSKODAWCĄ-podaje swoje dane i adres
· WNIOSEK ma formę prośby o wyrażenie przez Sąd zgody na wydanie paszportu syna/córki /-należy podać imię i nazwisko dziecka oraz nr pesel, a także oraz czy dziecko jest ze związku małżeńskiego, czy partnerskiego
· w uzasadnieniu należy podać informację o odmowie drugiego rodzica – konieczne jest podanie jego danych wraz z ostatnim znanym adresem zamieszkania
· w uzasadnieniu powinno się wskazać powody, dla których wydanie paszportu konieczne jest z uwagi na dobro dziecka – jeśli dziecko wcześniej posiadało paszport, który utracił ważność należy to podać, ewentualnie także gdzie wcześniej dziecko wyjeżdżało zagranicę, z kim na jak długo i w jakich celach/okolicznościach
· w zakończeniu WNIOSKU można podkreślić, że paszport jest niezbędny dziecku do pełnego korzystania z dostępu do żródeł i doświadczeń, pozytywanych dla prawidłowego rozwoju społecznego i edukacji, kontaktu z mieszkającą za granicami rodziną lub znajomymi lub poprzez uczestniczenie w obozach rekreacyjnych i językowych.
· trzeba załączyć: Odpis WNIOSKU oraz odpis akt urodzenia dziecka / skrócony, jeśli dziecko pochodzi ze związku małżeńskiego lub „zupełny”, jeśli dziecko pochodzi ze związku partnerskiego.
Warto podkreślić, że wnioskując o ODPIS aktu urodzenia w USC należy podać, w jakim celu jest pobierany / dla procedur Sądu Rodzinnego odpisy wydawane są bezpłatnie/
Wniesienie WNIOSKU do właściwego miejscowo Sądu Rejonowego nie wymaga wnoszenia opłat przy składaniu, dopiero przed rozprawą pobierane jest 40 zł, o czym powiadamia sąd w formie pisemnej wysłanej na adres wnioskodawcy.
Oprócz WNIOSKODAWCY zostanie wezwany także drugi rodzic, ponieważ Sąd chce poznać przyczyny nie zgadzania się na wyrobienie paszportu dziecku.
Na ogół Sąd wydaje zgodę, bo w dzisiejszych czasach, trudno ograniczać dzieciom zwiedzanie świata , poznawanie innych zwyczajów lub naukę języków. Przecież przyjemność dalekiego podróżowania samolotem, promem, statkiem, koleją, czy samochodem niesie wartości i emocje, dzięki którym dziecko ma szansę na normalny, wszechstronny rozwój.
Po uzyskaniu decyzji sądu rodzic może wraz z dzieckiem udać się do wydziału paszportowego aby złozyć:
a/ wypełniony formularz wniosku paszportowego
b/ zdjęcie wg ustalonego formatu
c/ zgoda Sądu na wydanie paszportu dziecku
c/ odpis aktu urodzenia dziecka / „skrócony” lub „zupełny” wg wyżej opisanej zasady
d/ dowód osobisty rodzica
e/ opłata paszportowa w znaczkach skarbowych / w zależności od wieku dziecka z prawem do 50% zniżki po okazaniu legitymacji szkolnej/
Na terenie UE paszporty nie są wymagane. Samodzielnie podróżujące dzieci powyżej 13 lat powinny mieć jednak dowód osobisty lub ewentualnie paszport, jako dowód tożsamości.
W przypadku podróżowania poza unię europejską dziecka po opieką osoby innej niż rodzic/opiekun prawny, wymagane jest okazywanie notarialnie poświadczonego oświadczenia rodziców o wyrażeniu zgody.
Nie zapominajmy, że urzędowy czas oczekiwania na paszport wynosi 30 dni - w praktyce często jest juz do odbioru po 2 tygodniach.
Dlatego warto zabrać się do tego tematu sporo wcześniej, aby uniknąć zdenerwowania lub rozczarowania z powodu konieczności odwołania lub przełożenia wakacyjnego wyjazdu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz